Brusinka ze zahrádky svíčkovou také dochutí

Loni v létě jsem byla se svými dětmi na malém čundru v České Kanadě. Při pochodování po kolejích do Albeře jsem je upozorňovala na malé keříky s červenými bobulemi. Nádhera! Že borůvky nejvíce a nejlépe chutnají právě tam.. a v Jizerkách a Krkonoších, jsem si pamatovala z období dospívání. To protože právě vandry v časech borůvkových jsou nejhezčí…Ale brusinek jsem v přírodě jen tak pro chuť a pohodu na jazyk nepustila. Asi jsem k nim ještě tenkrát neměla důvěru. V současnosti nejen,že k nim již důvěru mám, ale občas se setkám s lidmi, kteří chtějí mít brusinku na zahrádce. A protože pro správné pěstování každé rostliny je vhodné vycházet z podmínek, které jsou pro ni původní. Potom podle nich se lze nejen rozhodnout, zda rostlinu pěstovat, či ne, ale mnohdy můžeme pěstební podmínky podle těch přírodních pozměnit ku prospěchu rostliny.

Brusnice brusinka

Najdeme ji v suchých, především borových lesích. Je náročnější na světlo, proto se objevuje i na pasekách a na lesních světlinách. vřesoviště, rašeliniště, pastviny, písčiny, skály, kosodřeviny, horské louky, na půdách kyselých, chudých, rašelinných, písčitých.Z lesů si raději vybírá ty borové. roste v chladnější části Evropy (neroste ve Středozemí, v Alpách až do nadmořské výšky 3000 m) a Asie, vyskytuje se i za polárním kruhem, na východě roste až po Japonsko, dále roste v Severní Americe a v Grónsku.

Trocha botaniky

Brusinka je celoročně zelený keříček, 10 až 30 cm vysoký, dřevnatějící. Větve má vzpřímené nebo vystoupavé, oblé. Listy krátce řapíkaté, kožovité, obvejčité, eliptické nebo okrouhlé, na okraji celokrajné a mírně podvinuté, na spodní straně drobně tečkované. Květy v hroznech jsou zvonkovité,bílé, s růžovým nádechem. Plody jsou červené, jedlé bobule.pochutnat si na nich můžete v srpnu až v září.

Léčivé účinky

Sbírá se list (Folium vitis-idaeae) a to koncem léta nebo na podzim, některými autory je doporučován i jarní sběr.Suší se rychle ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 40°C.Droga obsahuje fenolický glykosid arbutin (asi 5%), flavonoidy, třísloviny, kyselinu gallovou, benzoovou a šťavelovou, hydrocholin, cholesterin, tanin, vaccinin, trochu vitamínu C a další látky, ze stopových prvků je zajímavý zejména hořčík. Plody obsahují podobné látky, mají ale i více cukru, barviv, kyseliny šťavelové a vitamínu C. Brusinky jsou velmi bohaté na karoten, který chrání imunitní systém a tělní buňky před volnými radikály.Droga má účinky močopudné a desinfekční, užívá se tudíž zejména při zánětech močového měchýře či močových cest, působí i mírně protiprůjmově. Jako pomocný prostředek je možno brusinky podávat i při léčbě cukrovky a nemocech žlučníku. Podává se nejčastěji ve formě macerátu (droga se luhuje 8 hodin a před použitím se nechá projít krátkým, jen několika sekundovým varem). Výrazné desinfekční účinky vykazuje i prášek ze sušených plodů. Takže můžeme předpokládat, že sušené brusinky, které velmi chutnají malým dětem ( z důvodu přislazení ) jsou opravdu zdravé.

Pěstování

Při pěstování na půdách bohatých na dusík a vápník tato rostlina zakrní.To je v podstatě jeden z nejzávažnějších problémů při pěstování. U nás na Vysočině toto však nehrozí. Přidalal bych do té naší vysočinské půdy ještě něco málo písku a rašeliny…přiměřeně, přiměřeně (znáte to..) Na kyselých a chudých půdách roste díky symbiotickému mykorhiznímu vztahu s houbou.podobně je tomu u borovic. To je “to bílé“ na co narazíte na kořenovém systému vysazovaných borovic. Brusnice brusinka může být použita jako půdní pokryv,právě pod jehličnatou okrasnou výsadbou, zajímavá je i ve skalkách, které jsou vysázené právě takovou florou, která je popsána výše.Pěstitelsky je brusnice brusinka nenáročná. V podstatě stačí chodit s očima otevřenýma právě na nějakém z vašich letních výletů. Takže, jestliže máte na zahrádce kousek borového lesa, přidejte i brusinku. Zahrádku prozáří nejen svými květy, ale i plody. Možná, že se vám poštěstí a bude mít brusinek tolik, že budete i zavařovat, vždyť žádná svíčková se bez nich neobejde.Možná půjde v některých případech “jen“ o pokus. Nebýt však pokusů, tak kde bychom my zahradníci a zahrádkáři byli? Přeji všem když ne brusinkovou omáčku, tak alespoň malou skleničku zavařeniny.

Projektování a realizace
Terénní úpravy
Koupací a okrasná jezírka
Dětská hřiště, mobiliář
Péče o dřeviny