Je záhadou, jak rychle Český národ pod nátlakem komerce zapomíná na to, že normální je krmit se tím, co roste tam, kde žijeme. V Čechách si to uvědomují hosp. zvířata a zvěř. Ale díky tomu, že podléháme nátlaku konzumní společnosti a v rámci nechuti k loupání brambor tváříme se, že ty nové jsou lepší, chutnější, ba co víc, mnohdy jsou falešně doporučovány jako dietnější. Proč si jsou dietnější? To není otázka pro Šalamouna, protož, ten by se tomu jen vysmál. Odpovíme si tedy raději sami . Protože jsou vodnatější. A proč jsou vodnatější, … ptá se dítě dál. Protože jsou přihnojované, zalévané, to aby se co nejrychleji mnohdy nevyzrálá hlíza dostala na stůl zrovna tak rychlého konzumenta. A tak jak si to tak spěcháme, dojdeme zajisté všichni ke zdárnému cíli. Tím cílem je zapomenutí bramborové chuti. Budeme sice jíst brambory americké – pečené ve slupce, ale po lahodné chuti starých dobrých brambor “na loupačku“ s máslem, či tvarohem od našich babiček se nám bude jen stýskat. Při konzultaci s kuchařskými mistry a lidmi, kteří kulinařině rozumí, jsme došli k závěru, že nový brambor se dá použít jen jako zpestření jídelníčku. A to jenom uvařit na tu loupačku, či upéct ve slupce. Jinak je jeho použití značně omezené a to právě kvůli té vodě… takže na hranolky, lupínky, salát, kaši a knedlíky si raději kupte kvalitní, vyzrálý brambor. Tady se zřejmě dostáváme k podstatě vzniku nechuti lidí konzumovat „ staré“ brambory. Velmi často se totiž stane to, že v potravinářském řetězci se někam ztratí právě ten vyzrálý brambor – ba zřejmě se ani na cestu nevydal. Na pohled jsou mnohdy brambory pěkné – celé div ne že ve zlatě , jak jsou vyprané , zabalené v igelitu… a pak : „ no to je hnus“, řekne pantatík nad talířem. „A zkuste si takové brambory upéct např. v alobalu,“ řekl mi jeden kuchař – no to je něco – rovnou vyhodit!“. Proto ty hospodyňky spěchají hned zjara pro jiný, jen trochu lepší hnus – nové brambory z jihu. Takový Egypt, to je panečku zem, tam to roste samo! Jo hoho… není to jen tak samo. Něco málo chemie při pěstování, něco málo chemie při uskladnění, trocha chladu cestou. No, zkrátka príma!! Vše je děláno pro to, aby dodavatel byl na trhu první a hospodyňka česká obecná, aby mu ručičky utrhala , ba i skoro zlatem platila. Co má jiného chudák dělat, když dobrý brambor neměla rodinka již půl roku… Jedno řešení by bylo! Jsou zde čeští pěstitelé, kteří nejenom, že brambory vypěstují, ale i uskladní je tak, že jsou dobré až léta.
A zde je jeden recept na „ zmlazování“ starých brambor, pro případ, že by jste dostali neodvratnou chuť na nové brambory ještě dřív než je ekofarmáři vypěstují:
Oloupané brambory nakrájíme na stejné kousky a vložíme je do vařící vody. Současně v jiném hrnci vaříme vodu. Za 10 minut slijeme vodu z brambor a vložíme je do druhé vařící vody. Současně dáme vařit další vodu, kde je sůl, kmín a celerová nať. Z brambor vodu opět slijeme a přelijeme je čerstvou vařící vodou ochucenou solí a celerovou natí. Brambory asi tak během 6 až 8 minut dovaříme do měkka.
Druhý způsob:
Použijeme pařák s vložkou a vodou. Vodu osolíme přidáme kmín a nakrájenou celerovou a petrželovou nať. Brambory oloupeme a nakrájené je uvaříme do měkka.
Přejeme hodně kulinářských úspěchů s našimi bramborami!